Enneagram Bir maniniz yoksa hayat size gelecek 01 Haziran 2016

"Daireyi tamamla. Gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. Kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temizle, tozdan kurtul. Geçmişte olduğun kişiyi bırak ve şu anda kimse o ol. Ya da gelecekte olacağın kişi..." - Paulo Coelho

Enneagram dünyanın en prestijli üniversitelerinden Stanford MBA programının ders programı kapsamında yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesi'nde uygulmalı hukuk savunmalarında pratik ediliyor. Yine dünyanın en prestijli üniversitelerinden USC ve UCLA'de MBA programlarında liderlik eğitiminde kullanılıyor. Daha sayısız örnekleri mevcut. Ağırlıklı olarak ABD'deki üniversiteler olmak üzere psikoloji, tıp, sanat, işletme, psikoloji ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğtimleri bulunamtadır.

Dünya çapında Google, Amazon, eBay, Yahoo, Sony, CSC, Oracle, Adobe, HP, Logitech, Boeing, GlaxoSmithKline, DuPont, Motorola, Disney, Panasonic gibi dev markalar şirketlerinde Enneagram yöntemini kullanmaktadır. 

Enneagram salt tespit eden değil, değişim ve gelişim yollarını da gösteren bir rehberdir. 

Enneagram bir rehberdir, bir haritadır. Kişiliğimizde var olan tıkanıkları, kör noktaları azaltmaya ya da mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek bir reçetedir. Benliği ve egosu tarafından sürekli baskı altında tutulan bireye farklı bir bakış açısı kazandırabilecek bir değerdir. 

Yeni bir algılama yöntemidir.

Enneagram sayesinde benliğimizin kısıtlı işleyişini atabilir ve gerçek kimliğimizi edinebiliriz.

Enneagram'ın bir diğer amacı ise düzensizlikten, korkularımızdan, gerginliklerimizden, iç ve dış çatışmalarımızdan, karmaşık tutkularımızdan, takıntılarımızdan bizi mümkün olduğunca uzaklaştırmasıdır.

Pozitif bakış açısıyla örülmüş, sorunlarını mümkün olduğunca indirgemiş, huzurlu, dengeli ve mutlu yaşama ulaşmanın rehberi olan Enneagram, bunun ancak kişinin kendisine bakışla mümkün olabileceğini söylüyor.