Öğrenci Koçluğu

Okul, dersler ve sınavların yoğun temposu öğrenciler üzerinde ciddi baskılar oluşturmaktadır. Özellikle sınav dönemlerinde yaşanan gelgitler öğrenciler ve hatta aileleri için son derece yıpratıcı olabilir ve çeşitli sorular havada uçuşabilir: Sorun bizde mi? Okul yeterince iyi değil mi? Dersanede geçirdiği vakit verimli olmuyor mu? Aslında çoğu zaman sorun sadece motivasyon eksikliğidir. Çoğu öğrenci bu süreçlerle nasıl başa çıkabileceğini kendisi en iyi şekilde bilir ama motivasyon eksikliğinden dolayı gerekli adımları atmakta yetersiz kalabilir. 

Öğrenci koçluğu bu noktada öğrenciye yardımcı olur. Öğrencinin içindeki çalışma isteğini, hırsını ve kararlılığı ortaya çıkarır. Dikkat ve konsantrasyonu yükselterek başarıya ve hedeflere odaklanır. Zamanın etkin kullanımını sağlar. Sağ ve sol beyni daha dengeli kullanmayı öğretir. Hafıza güçlendirme ve hızlı öğrenme teknikleri konusunda yol gösterici olur. Ders çalışma stratejileri oluşturur. Öğrenciye kendi önceliklerini daha kolay belirlemeyi öğretir. En önemlisi iç motivasyonu ve disiplini artırarak sınav kaygısını azaltır. Öğrenci koçluğunda amaç öğrenciyi potansiyelinin en üst seviyesine taşıyabilmektir. Sınırlayıcı düşünce kalıplarını yıkarak olumlu ve pozitif düşünce kalıpları oluşturmak gerekir. 

Öğrenci koçluğundan her yaştaki öğrenci faydalanabilir. Öğrenci koçluğunda ebeveynler de sürecin önemli bir parçası olurlar fakat onlarla seanslar ayrı yapılır. Her öğrenciye kendi yaş grubu için uygun koçluk araçları kullanılır.