Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğuna olan ihtiyaç ve talep hayattan daha memnun olma isteğinden ve hissiyatından doğar. Daha tatminkar ve daha doyumlu bir hayata ulaşmak için kişisel refah ve mutluluk anlayışına sahip olmak gerekir. Dengeli, sağlıklı ve doyumlu bir yaşam sürmek isteyen herkes yaşam koçlarına başvurabilirler. 

Yaşam koçları, danışanlarının hayattan ne istediklerini bulmalarında onlara yön gösterirler, buna paralel olarak etkili hedefler oluştururlar, kişinin bu değişim sürecindeki gelişimini gözlemlerler, bu gelişim sürecinde fikirleri ve stratejileri sürekli gözden geçirir ve yeniden değerendirirler, ve en önemlisi yaşam değerlerini belirlerler. Koçlar danışanlarında yeni, güçlü ve pozitif düşünceler tetiklerler. Danışanlarını zorlamaz, yargılamaz ve eleştiride bulunmazlar bunun yerine enerji, güç ve motivasyon kaynağı olurlar. Yaşam koçu danışanına yönelttiği birtakım sorular ile onun farkındalığını geliştirmeyi amaçlar. Kısacı koçlar danışanlarının ellerindeki kartlar ile en iyi oyunu oynamalarına olanak sağlarlar. 

Yaşam koçu kişi bulunduğu noktadan olmak istediği noktaya giderken ona hayatında tatmin ve dengeyi nasıl sağlayacağı konusunda yol gösterici olur. Yaşamın tüm alanlarında ileriye doğru gitme isteği olanlar yaşam koçluğundan faydalanmayı tercih ederler.